Paratiroid Adenom Nedir?

Paratiroid Adenom, tiroid bezinin arkasında yer alan sağda ve solda ikişer olmak üzere toplam dört tane bezdir, büyüklükleri 3-4 milimetredir yani mercimek kadar bir bezdir. Bu bezden salgılanan parathormon, kasların, böbreklerin, kemiklerin, sinirlerin ve kalbin sağlıklı bir şekilde işlevlerini görebilmesinde önemlidir.  Paratiroid adenomu, paratiroid bezinin iyi huylu (selim) tümörüdür. Prof. Dr. Bülent Paratiroid Adenom hakkında Ankara’da muayenesinde hizmet vermektedir.  Tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için iletişim sayfasından Prof. Dr. Bülent Aytaç’a ulaşabilir ya da arayarak randevunu oluşturabilirsiniz.

Paratiroid Adenomların Nasıl Tedavi Edilir ?
Paratiroid Adenomların Belirtileri Nelerdir?

Paratiroid Adenomların Belirtileri Nelerdir?

  • Bu hastalığın kendine özgü ayırt edici bir belirtisi bulunmamaktadır. Diğer hastalıklarda da görülebilen sebepsiz yüksek tansiyon, böbrek taşı, geçmeyen mide ağrı ve yanmaları, halsizlik, sık idrara çıkma, kaslarda güçsüzlük, bulantı – kusma, iştahsızlık ve romatizmaya benzer eklem ağrıları gibi bir çok belirti gösterebilir.

Paratiroid Adenomların Tanısı Nasıl Konur?

  • Ultrasonografi, sintigrafi, vb. gibi radyolojik testlerle tümörün yeri belirlenir.

Paratiroid Adenomların Nasıl Tedavi Edilir?

  • Tümörün yeri belirlendikten sonra cerrahi müdahale ile tümör alınır. Hastalığın mevcut başka bir tedavisi bulunmamaktadır.