Kesi Fıtığı Nedir ?

Kesi fıtığı, daha önce geçirilmiş karın ameliyatlarının kesi yerlerinde ortaya çıkan bir fıtık türüdür. Kesi bölgesinde gerçekleştirilen ameliyat sonrasında o bölgede sıklıkla görülmektedir. Daha çok açık ameliyatlardan sonra görülür. Kapalı ameliyatlardan sonra oluşma riski çok düşüktür. Ameliyat yapılan yerdeki kaslardaki hasara bağlı karın duvarı zayıflar ve karın içindeki organlar bu zayıflayan alandan dışarı çıkmaya çalışır. Ancak kası veya göbek gibi belli bir anatomik bölge ile sınırlı değildirler. Karın ameliyatlarından sonra % 2-10 arasında görülmektedir. Bu hastalık doğru yapılmayan bir ameliyat sonrasında çok sık görülüp ortaya çıkmakla birlikte, belirtileri taşıyan kişilerin konu hakkında bir uzmana başvurması gerekmektedir. Prof. Dr. Bülent bu konu hakkında Ankara’da muayenesinde hizmet vermektedir.  Tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için iletişim sayfasından Prof. Dr. Bülent Aytaç’a ulaşabilir ya da arayarak randevunu oluşturabilirsiniz.

Tanısı Nasıl Konur?
Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sebepleri Nelerdir?

  • Cerrahi teknik yetersizliği

  • Uygun olmayan ya da kalitesiz dikiş ipliği

  • Hastadan kaynaklanan obezite, yara enfeksiyonu, steroid kullanımı gibi sebepler

Belirtileri Nelerdir?

  • Ameliyat yerinde şişlik

  • İleri durumda fıtığın yer aldığı bölgede hareket güçlüğü

Tanısı Nasıl Konur ?

  • Çoğunlukla fiziksel muayene yeterlidir.

  • Küçük fıtıklar için kontrastlı karın tomografisi kullanılmaktadır.

Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  • Hastalığın tek tedavisi cerrahidir. Ameliyat, ameliyat veya laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Laparoskopik yöntemde hasta hızlıca normal yaşantısına dönebilir ve hastalığın nüksetme ihtimali oldukça azalır.

Kasık fıtığının tek tedavisi ameliyat mıdır?

Hastanın operasyona engel bir durumu yoksa tedavi ameliyattır. Hastalığın ilaçla tedavisi yoktur. Açık ya da laparoskopik yapılabilir.

Laparoskopik ameliyatlardan sonra da kesi fıtığı oluşabilir mi?

Kesi yeri fıtığı genellikle açık ameliyatlardan sonra görülür. Kapalı ameliyat sonrası görülme ihtimali çok düşüktür.

Kesi yeri fıtığı geçirilen ameliyattan hemen sonra mı oluşur?

Bu fıtık, geçirilen ameliyattan kısa süre sonra ya da yıllar sonra oluşabilir. Sebebi hastanın mevcut bölgedeki dokularının zayıflamasından ya da operasyondan kaynaklı olabilmektedir.

Kesi fıtığı tekrarlayabilir mi?

Evet tekrarlayabilir. Bu sebeple hastaların ağır egzersiz, ağır beslenme rejimi gibi durumlardan kaçınması gerekmektedir.

Kesi Fıtığı ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda, “Ameliyat Sonrası Yara Bakımı” yazımızı okuyabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Yara Bakımı Nasıl Yapılır?