Anoskopi Nedir?

Doktorun gastrointestinal siteminizdeki, özellikle de anüs ve rektumunuzdaki bir anormalliği belirlemesine yardımcı olacak bir tıbbi prosedürdür. Anoskopi için, anüsten doğru ilerletilen ve anoskop adı verilen bir cihaz kullanılır. Bu başlık sayesinde doktor, hastanın anal ve rektal bölge dokularını detaylıca görebilme imkanına sahip olur.

Anoskopi Hangi Hastalıkların Belirlenmesinde Kullanılır?
  • Bilhassa bağırsakların alt kısmındaki hastalıklarda kullanılır
  • Kanser
  • Anal fissür
  • Hemoroid
  • Rektal polip
  • Enflamasyon

Anoskopiden önce bağırsaklarınızı ve mesanenizi boşaltmanız gerekmektedir. Böylece işlem esnasında kendinizi çok daha rahat hissedebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirecek doktor, öncesinde enema ya da laksatif vererek bağırsaklarınızı boşalttırabilir.

İşlem sonrasında herhangi bir özel tedbire gerek yoktur, iter bitmez normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Bu işlem çok fazla zaman alan ya da herhangi bir sedatif kullanımını gerektiren bir prosedür değildir. İşlemden önce doktorunuz masanın üzerinde cenin pozisyonu almanızı ya da masanın üzerinde öne doğru eğilmenizi isteyecektir. Ayrıca hastanın anal kaslarını sanki bağırsak hareketi varmış gibi kasması da istenebilir. Ardından anoskop, anüsten doğru ilerletilir.

Anoskopi ile beraber dijital rektal muayene ya da biyopsi gibi prosedürlerin de gerçekleştirilebileceğini unutmamak gerekir.

Normalde hastanın anoskopi sonrası herhangi bir komplikasyon yaşaması beklenmez. Eğer bu şekilde bir durum oluşursa, hastanın işlemi gerçekleştiren doktorla bir an evvel irtibata geçmesi gerekir. Zira oldukça kısa süren ve ağrısız bir operasyondur. Sadece bazı hastalar, anal bölgelerinde baskı hissedebilir ya da işlem bittikten sonra da bağırsak hareketi yapma dürtüsüne sahip olabilirler. Eğer hemoroid varsa çok az miktarda kanama olabilir.

İşlemi yapan doktor, işlem biter bitmez size sonucunuzu söyleyebilir. Ancak biyopsi ya da başka bir işlem daha yapıldıysa onların sonuçlarını beklemek gerekmektedir.

Bir önceki Proktoloji Uygulamalar yazılarımızdan “Bağırsak Fıtığı” yazımızı okumak için tıklayınız!