Rektum Kanseri

Rektum Kanseri Nedir – Nasıl Tedavi Edilir?

Kalın barsağın son bölümünü (makata yakın) rektum oluşturur. Anüse (makata) yakınlığı sebebiyle anal bölgede yerleşen diğer hastalık belirtileriyle karışması ve  hastanın utanması, hekime başvurmayı geciktirir.

Rektum Kanseri Belirtileri

Kanama, dışkılama ile rahatlamama ve ağrı önemli belirtilerdir. Bu tip şikayetleri olan hastaların muhakkak muayene edilmesi gerekmektedir. Büyük çoğunluğu parmakla yapılan muayenede fark edilir ve yapılacak biyopsi vasıtasıyla tanı konulur.

Rektum Kanseri Nasıl Yayılır?

Prognoz, tümörün evresi ile doğrudan ilişkilidir. CT, MR, PET – CT ile tedavi öncesi evreleme yapılmalıdır. Rektum kanserlerinin ameliyatlarında en büyük sorun, kanserin makata olan mesafesidir. Makata çok yakın olan kanserlerde, kalıcı kolostomi yapılması zorunlu hale gelmektedirç. Bu istenmeyen durumun oranını azaltmak ve nüks ihtimalini düşürmek için ameliyat öncesi radyoterapi ve kemoterapi yapılması son derece önemlidir.

Rektum Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın prognozu, hastalığın evresi ile doğrudan ilişkilidir. Erken evrelerde yapılacak cerrahi tedavi ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu sebeple, şikayetleri olan hastaların  mutlaka bir hekime muayene olması, gerekirse de ileri tetekiklerin yapılması gerekmektedir. Bu tümörlerin erken yakalanabilmesi için gaitada gizli kan, kolonoskopi yoluyla tarama testleri yapılmalıdır.

Kanaması olan hasta, bunu herhangi bir sebebe bağlamamalı ve mutlaka hekime
başvurmalıdır.

2018-07-05T11:22:48+00:00
Randevu Al