Perianal Abse ve Fistüller

Perianal Abse ve Fistüller Nedir- Nasıl Tedavi Edilir?

Perianal abse, anüs (makat) ve çevresinde iltihap toplanmasıdır. Bu rahatsızlık, anal bölgede dışkılama sırasında kayganlığı sağlayan salgı bezlerine mikroorganizmaların yerleşmesi sonucu ortaya çıkar. Çoğunun tam nedeni belirli değildir. %10 kadarı ise ülseratif kolit, Crohn hastalığı, barsak kanseri ve radyoterapiye bağlı olarak gelişir.

Perianal Abse ve Fistüllerin Belirtileri

Ateş, halsizlik, yorgunluk gibi genel şikayetlerin yanında makatta ağrı, dolgunluk, oturmada güçlük, makat etrafında kızarıklık meydana gelmektedir. Hastalar çoğunlukla acil servise başvuruırlar ve muayene sonucu tanı konulmasının akabinde abse hemen drene edilmektedir (boşaltılmaktadır).

Perianal Abse ve Fistüller  Nasıl Tedavi Edilir?

Perianal absei kronik dönemde fistüle yol açmaktadır. Peri fistül ise, bir deliği makat etrafında, diğer deliği ise anal kanalda veya rektumda bulunan ve iki delik arasında yer alan bir yol olarak tanımlanır. Dış delikten kokulu bir akıntı oluşur. Yerleşimlerine göre submüköz, intersfinkterik, trassfinkterik, suprasfinkterik veya ekstrasfinkterik olurlar. Hastalığın tedavisi ise, cerrahi olarak iç ve dış ağızların arasında bulunan yolun açılmasıyla gerçekleştirilir. Tecrübesiz ellerde nüks oranı oldukça yüksektir.

2018-07-03T15:13:04+00:00
Randevu Al