Hemoroid

Hemoroid Nedir – Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid, anal kanalın sağ anterior, sağ posterior ve sol lateralinde yer alan vazküler yastıkçıklardır. Bu yastıkçıklar dışkılama sırasında, gaitanın anal kanal  epiteline zarar vermesini engelleme görevini yaparlar. Hemoroidal hastalık (basur) bu yastıkçıkların zarar görmesi sonucunda şişmesi, büyümesi ve kanamaya uygun hale gelmesidir.

Hemoroid Belirtileri

Bir çok insanda belirtileri olmaksızın, hemoroidal hastalık hayatın değişik dönemlerinde  görülmektedir. En sık rastlanılan yakınma, özellikle dışkılama esnasında/sonrasında görülen kanamadır. Bunun dışında makatta ağrı ve şişlik görülür. Hastaların muayeneden utanmaları ve daha önceden bu şikayetleri yaşayıp iyileşmeleri sebebiyle, hastalar hekime başvurduklarında muayene olmadan tedavi yolunu tercih edebilmektedirler. Ancak aynı şikayetlere sebep olabilen diğer hastalıklar da olduğundan, kesin tanı için hastaların muhakkak muayene olması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, uzun zaman boyunca hemoroidal hastalığı olan bir kimsede, hayatının herhangi bir döneminde aynı şikayetlere sebep olan başka bir hastalığın veya kanserin gelişmediğinin anlaşılmasının tek yolu, hastanın bir hekim tarafından muayene edilmesidir.

Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid tedavisi %90 oranında cerrahi yöntemlere başvurulmadan ameliyatsız yapılabilmekte. Öncelikli olarak; bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi ve kabızlığın giderilmesi, makat bölgesine içine ilaç koyularak yapılan oturma banyoları yerine sıcak duş uygulamaları, bol lifli gıdalara ağırlık verilmesi, günlük su tüketiminin arttırılarak en az 1.5-2 litre su içilmesi gibi adımlar izlenebilir.  Erken dönem hemoroidal hastalıkta mukozal fiksasyon yöntemleri (lastik band ligasyonu, infrared, skleroterapi) ustaca uygulandığında cerrahi gereksinimi duyulmamakta. Bu yöntemler ofis şartlarında anestezi gerektirmeden uygulanan ağrısız uygulamalar. İleri derecede yani sık tekrarlayan kanama atakları, eline şişlik gelmesi ve de içeri ittirmeye çalışmasına rağmen dışarda meme varlığı, çepeçevre makat ağzında hemoroid şişliklerinin olması durumunda cerrahi kaçınılmaz olabiliyor. Cerrahi seçenekler var olan yastıkçıkların çıkarılmadan özel bir aletle yukarı asıldığı stapler hemoroidopeksi (PPH ya da Longo yöntemi), hemoroid arterlerinin ultrasonografik olarak  özellikli cihaz ile yapılan THD/HAL ameliyatları olduğu gibi hastalıklı hemoroid pakelerinin LigaSure, Ultrasonik disektör gibi ileri teknolojik cihazların kullanıldığı ameliyatlar yer almakta. Lazer ile hemoroid cerrahisi son yıllarda endüstri tarafından popülarize edilmeye çalışılmakta. Kanıta dayalı bilgiler ve deneyimler çerçevesinde pahalı bir yöntem ve de başarı olasılığı diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında oldukça düşük bulunmakta. Erken dönem hemoroidal hastalıkta denenen lazer hemoroid cerrahisinin elimizde daha iyi ve ucuz alternatifi band ligasyonu uygulamalarıdır.

Hastaların ameliyat sonrası en korktuğu problemler dışkılama sonrası şiddetli ağrı hissi ve de gaz-gaita kaçırma olasılığı, bir de bunlara tamamen cerrahi tekniğin uygun olarak kullanılmamasına bağlı anal darlık eklenebilir. Onun içindir ki makat bölgesi cerrahisi özellikli olup bu bölgede deneyimli cerrahlar tarafından uygulanması gereken prosedürlerdir.

2018-07-03T15:17:03+00:00
Randevu Al